Jak prawidłowo naładować akumulator samochodowy?

Akumulator samochodowy powinien być zawsze naładowany do pełna. Jeśli kierowca nie korzysta z auta codziennie, jeździ tylko na krótkich trasach, a do tego jest mroźna zima albo gorące lato – trzeba go doładowywać. Do tego celu przeznaczony jest prostownik albo jego nowsza wersja – ładowarka mikroprocesorowa. Jak prawidłowo ładować akumulator? 

Akumulator samochodowy jest ładowany w trakcie jazdy przez alternator, czyli prądnicę samochodową, która jest napędzana przez silnik. Jednak alternator potrzebuje sporo czasu, aby móc naładować akumulator do pełna. Kierowca musi przejechać ok. 20 kilometrów ze średnią prędkością. 

Po wyłączeniu silnika, akumulator zasila wiele odbiorników prądu. Wśród nich są sterowniki, centralny zamek i alarm. Dodatkowo akumulator rozładowuje się i jest to proces naturalny (samorozładowanie się akumulatora), szczególnie dokuczliwy w wysokich temperaturach. Z kolei w niskich temperaturach, elektrolit gęstnieje. A to powoduje, że jego wydajność spada. A wraz z nią – pojemność akumulatora. 

Dlaczego warto dbać o to, aby akumulator był stale naładowany? 

Akumulator, który jest stale naładowany do pełna, służy bezawaryjnie przez co najmniej 5 lat. Z kolei stałe niedoładowanie akumulatora prowadzi do jego przyspieszonego zużycia. Głębokie rozładowanie akumulatora to nie tylko problemy z uruchomieniem silnika samochodu, a czasami także niemożność skorzystania z centralnego zamka. Głębokie rozładowanie akumulatora to techniczna śmierć tego urządzenia. 

Przygotowanie do ładowania – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem?

Jeśli w Twoim aucie jest system zarządzania energią – nie możesz wymontować akumulatora z samochodu. Może to zrobić serwis. Jeśli takiego systemu nie ma – możesz bez problemu zdemontować akumulator. Jedynie potrzebne będzie później ponowne ustawienie radia i zegarka elektronicznego (chyba że Twoje auto ma akumulator pomocniczy). 

Akumulator zdemontujesz bez problemu za pomocą prostych narzędzi. Odłącz klemy, a następnie wymontuj podzespół z auta, odkręcając odpowiednie śruby, nakrętki i demontując dodatkowe elementy (np. skrzynkę z bezpiecznikami, zamontowaną nad akumulatorem).

Pamiętaj o tym, aby w trakcie zimy nie ładować akumulatora od razu po przyniesieniu do domu. Akumulator musi postać w domu kilka godzin, aż jego temperatura wyrówna się z temperaturą we wnętrzu pomieszczenia. Ładowanie zamarzniętego akumulatora może doprowadzić do jego wybuchu. Pamiętaj też, aby ładować akumulator z dala od wszelkich źródeł ognia – nawet takich, jak papieros w ustach. 

Jak podłączyć akumulator do prostownika?

Jest to bardzo proste. Oto instrukcja w 4 prostych krokach:

  1. Umieść akumulator na płaskim podłożu. Zwróć uwagę na to, że przy klemach akumulatora znajdują się oznaczenia biegunów – plus i minus. 

  2. Przewody zasilające od prostownika także mają klemy z oznaczeniami plus i minus. Zazwyczaj czerwona klema to plus, a czarna to minus. 

  3. Podłącz czerwoną klemę do bieguna dodatniego w akumulatorze. Podłącz czarną klemę do bieguna ujemnego w akumulatorze. 

  4. Następnie podłącz prostownik do gniazdka. Włącz prostownik. 

Nigdy nie ładuj akumulatora, który ma pękniętą obudowę i z którego wylewa się elektrolit. To bardzo niebezpieczne. Jeśli akumulator ma pordzewiałe bieguny – wyczyść je za pomocą drobnego papieru ściernego. 

Jak długo trwa ładowanie akumulatora?

Każdy prostownik jest wyposażony we wskaźnik, który na bieżąco pokazuje stopień naładowanie akumulatora. Obserwuj ten wskaźnik. 

Zazwyczaj ładowanie akumulatora samochodowego do pełna trwa od 2 do 4 godzin. Obserwuj wskaźnik na prostowniku. Jeśli wykaże on, że akumulator jest naładowany do pełna – wyłącz prostownik. To ważne. Nie doprowadź do przeładowania akumulatora (zbyt długiego ładowania, gdy jest pełny), bo uszkodzisz go. 

W trakcie ładowania akumulator może wydawać różne ciche odgłosy, przypominające gotowanie. 

W przypadku ładowarek mikroprocesorowych możesz korzystać z bardziej precyzyjnych wyświetlaczy. Urządzenia te zazwyczaj ładują szybciej, jak również mogą się samodzielnie wyłączyć, gdy akumulator samochodowy jest naładowany do pełna. 

Kiedy należy wymienić akumulator?

Jeśli akumulator uległ głębokiemu rozładowaniu – prawdopodobnie musisz wymienić go na nowy. Jeśli akumulator nie przyjmuje prądu (pomimo ładowania nie widać postępów) albo ładuje się wyjątkowo szybko (po pół godziny ładowania rozładowany akumulator jest naładowany do pełna) – trzeba go wymienić na nowy. 

Jeśli potrzebujesz prostownika, ładowarki mikroprocesorowej albo nowego akumulatora samochodowego – odwiedź hurtownię elektryczno-motoryzacyjną Mokar w Szamotułach. Hurtownia należy do znanej i cenionej sieci ProfiAuto. Dzięki temu znajdziesz tu szeroki wybór części i akcesoriów w świetnych cenach. Nasi sprzedawcy pomogą wybrać Ci idealny akumulator do Twojego auta, dobry prostownik albo zaawansowaną ładowarkę mikroprocesorową do akumulatorów samochodowych. Znajdziesz tu też proste i przydatne produkty, takie jak smar do klem.